Sonda

Czy 1 Marca obchodzisz święto wiosny - Baba Marta?
 
Archiwum sond

Pogoda

Czubrica - najbardziej popularna bułgarska przyprawa
Oceny: / 34
KiepskiBardzo dobry 
Czubrica pochodzi z terytoriów Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Hodowana jest w wielu krajach, m.in. w Bułgarii. Czubrica posiada mocny, przyjemny zapach oraz gorzki i cierpki smak. Zawiera masło eteryczne i wiele witamin, m.in. witaminę C. Wysuszona czubrica ma mocniejszy aromat niż świeża. W kuchni bułgarskiej czubrica należy do najbardziej preferowanych przypraw. Dodaje się do ciężkostrawnych potraw, takich jak fasola, soczewica, dania z mięsem baranim i jagnięcym, oraz do zup i jachniji.

Bułgaria - Kuchnia bułgarska - Czubrica


Czubrica jest podstawowym składnikiem mieszanki "szarena soł" (w tłumaczeniu oznacza "kolorowa sól"), która jest używana przy robieniu wędlin oraz przy konserwowaniu warzyw. Istnieje wiele różnych rodzajów szarena soł. Różnią się one kolorem, smakiem wskutek dodania innych przypraw, np. papryki słodkiej, mielonego czosnku i soli. Bardzo popularne jest sprzedawanie w jednym słoiczku różnych rodzajów szarena soł, tworząc wymyślne kolorowe wzory. Często spotykane rodzaje szarena soł to: smardała, czubrica po panagiurski, trapezna czubrica oraz czubrica po szopski.

Bulgaricus -Bułgaria w pigułce - Stoisko z czubricą

Czubricę gotuje się razem z podstawowymi składnikami potraw. Jeżeli jest w postaci gałązek wyjmuje się ją przed podaniem dania. Dobrze smakuje w połączeniu z pietruszką, liściem laurowym, czosnkiem, selerem. Nie pasuje do oregano i majeranku, ponieważ wszystkie trzy mają podobny aromat. Czubrica stymuluje działanie żołądka i jelit. Używa się ją jako lekarstwo przy bólach brzucha, wzdęciach, problemami z trawieniem i wysokim ciśnieniem.
Zmieniony ( 29.01.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Wyszukiwarka

Kuchnia wierszyk

"Gdy w brzuchu potwór burczy
i świadomość z głodu nam się kurczy
do stołu zasiadajmy żwawo
i cieszmy się pyszną strawą.

Meze, rakijka - na początek,
a czorba ciągnie dalej wątek,
gjuwecz, banica lub jachnija,
a widelec rytm wybija.

Ucztę winkiem zakrapiamy,
ledwo się ruszamy,
jeszcze deser wszystkich kusi,
bakławę spróbować każdy musi."

Kto jest online

Odwiedza nas 4 gości
Strona startowa | Reklama w Bulgaricus | Współpraca | Regulamin serwisu | O nas i kontakt | Mapa strony
Bulgaricus.com nie odpowiada za tresci zamieszczone na witrynie przez internautów.
Wszelkie tresci umieszczane na stronie firmy Bulgaricus moga byc publikowane i przetwarzane jedynie przez jej wlascicieli.
Copyright © 2003 - 2015 Bulgaricus.com - Wszelkie prawa zastrzezone / All rights reserved

Projekt: Design-DTP Studio Graficzne