Nie jesteś zalogowany.

#1 09-06-2006 15:24:51

Megan
Nowy użytkownik
Reputacja :   

Tuzłata, Pomorie - Lecznicze błota

Witam serdecznie smile Dopiero dzisiaj się zarejestrowałam na forum, także z góry przepraszam, jeśli mój post pojawia się nie w tym miejscu co należy, ale wydaje mi się, że w tym forum najprędzej zostanie odnaleziony.

Zwracam się z pytaniem o właściwości lecznicze (choroby skóry, alergie, łuszczyca) błot, wody w Bułgarii. W jednym z wątków (Z dziećmi w Bułgarii zdaje się) znalazłam wypowiedź Izy na temat Tuzłaty, były tam też informacje o Pomorie.  Jestem żywo zainteresowana tematem, od dłuższego czasu szukam szczegółowych informacji.
Czy ktoś mógłby mnie oświecić na temat warunków leczenia? Czy trzeba się wcześniej zapisywać, czy są organizowane jakieś turnusy? Że mieszkać trzeba w Balcziku, to wiem, ale co z samymi kąpielami. Czy to jest naprawdę skuteczne? Ktoś z Was się leczył? Czy są to same kąpiele w wodzie, czy okładanie błotami, czy jeszcze jakieś smarowanie?

W tym roku jadę pierwszy raz do Bułgarii, ale do Słonecznego Brzegu, z mężem i dzieckiem, wypoczynkowo. Później natomiast chcę wybrać się z siostrą na leczenie i myślimy właśnie o Bułgarii. Będę wdzięczna za wszelkie informacje.

#2 10-06-2006 19:31:29

sikornik
Moderator
Od: Bulgaria
Reputacja :   26 

Re: Tuzłata, Pomorie - Lecznicze błota

Tuzlata znajduje sie  nad brzegiem morza 4 km na wschod od Balczik.
Miejscowosc jest znana  z leczniczego blota  i zrodel termalnych.  Woda mineralna jest o temperaturze 33st. slabomineralizowana .Bloto  pomaga przy   schorzeniach ukladu ruchu : chronicznych  i degeneratywnych zapaleniach  stawow , kosci,miesni, sciegien, schorzeniach  artro-reumatycznych : osteoporozie,poliartrycie, lumbago i podobnych. Schorzenia neurologiczne: newralgie, zapalenie korzonkow,  kregoslupa, radikulit,ginekologiczne: chroniczne zapalenia ,sterylitet,  prostate, pomaga przy  rekonwalescencji  i przewleklych   ekzemach, luszczycy i neurodermatytach.Tuzlata od wielu lat   dziala jako   wyspecjalizowane sanatorium dzieciece  dla  dzieci do lat 14.
Oprocz  leczenia blotem  wykonuje sie tu kinezoterapie, masaz leczniczy , elektro i lampoleczenie, jest i otkryty  basen z ciepla mineralna woda.
Wlasciwosci blota w Pomorie sa podobne.  Oprocz  wymienionych wyzej leczy sie jeszcze schorzenia urologiczne.
http://www.pomorie.org/site/index.php?c … e3a7279957
Ze Slonecznego Brzegu do Pomorie jest ok 8 km  i bezposredni autobus, dlatego proponuje ci  zrobic sobie wypad do <kalni bani> w Pomorie.
Wg wskazowek obcokrajowcy moga otrzymac informacje i dokonac rezerwacji  w
Dyrekcji  Sanatoriow i Uzdrowisk  w Sofii ,
bld.Vasyl Levski 54, tel +359 2 9885905 , +3592  987 6121,
e mail: sbr_nks@mail.orbitel.bg
W tym celu trzeba przedstawic   zaswiadczenie  o schorzeniu od  lekarza . Mysle , ze mozesz sprobowac  skontaktowac sie i bezposrednio z sanatorium.

Ostatnio edytowany przez sikornik (10-06-2006 19:32:14)

#3 22-06-2006 13:27:19

Megan
Nowy użytkownik
Reputacja :   

Dziękuję Ci bardzo za informację. Chyba rzeczywiście w trakcie wakacji pojadę tam sprawdzić, jak to na miejscu wygląda. Zmartwiło mnie tylko, że jest to sanatorium dla dzieci do 14 lat sad Czyli trzeba szukać innych miejscowości sad Ano nic, spróbuję. Jeszcze raz dziękuję.

#4 22-06-2006 21:18:12

sikornik
Moderator

Tuzlata jest wyspecjalizowana  w leczeniu chorob dzieciecych , ale z zabiegow  moga korzystac i dorosli. Wykupujesz je indywidualnie  na podstawie skierowania lekarskiego . Dyrekcja uzdrowisk zaleca by obcokrajowcy , ktorzy chca skorzystac z sanatorium  zwracali  sie z diagnoza do nich  i  juz specjalista zadecyduje , w ktorym z nich  otrzymasz  najodpowiedniejsze dla danego schorzenia leczenie. Dodam , ze   w poblizu sa jeszcze dwa sanatoria:we Wlasie -  Morskie Sanatorium  i Burgaski Mineralni Bani .

#5 23-06-2006 17:38:55

Niunia
* * * *
Od: "Medalikowo"
Reputacja :   

Sikorniku, a powiedź mi czy można tak "bez przygotowania", bez wcześniejszych rezerwcji itp. skorzystać z zabiegów w Pomorie, z tych słynnych błot przede wszystkim. Jadę tam w lipcu... A jak można, to ile to kosztuje, i gdzie to mozna znaleźć (nazwa hotelu, sanatorium, sama nie wiem)... Doceniam, że podałeś link do strony, ale wersja angielska nie bardzo działa, a mój bułgarski nie jest aż tak dobry smile Pozdrawiam ciepło

Są wakacje!!!!

#6 26-06-2006 14:22:46

Megan
Nowy użytkownik
Reputacja :   

A, jeśli tak, to bardzo mnie to cieszy smile Ze skierowaniem nie będzie, jak sądzę kłopotu. Spróbujemy zatem w trakcie tegorocznych wakacji "oblukać" na miejscu całą infrastrukturę. Dziękuję Ci jeszcze raz za pomoc smile

#7 26-06-2006 14:32:16

natasza
* * * * *
Od: Kraków
Reputacja :   

Znalazłam stronę Hotelu St.George w Pomorie,a tam ceny zabiegów:
www.st-george-bg.com/site/index.php?pID=19

grzecznie odpowiadam,zaczynam z dużej litery,zaśmiecam forum,tańczę,piję wódkę i kradnę konie
awink

#8 26-06-2006 16:38:16

sikornik
Moderator

Zabiegi blotem proponuje rowniez  Interhotel Pomorie  i to na calkiem przystepna cene - 5 lewa za zabieg.
http://www.pomorie.com/ih-pomorie/site/ … =pokazania
http://www.pomorie.com/ih-pomorie/site/ … ge=gallery
Ale mnie chodzilo o Szpital Uzdrowiskowo- Rehabilitacyjny ,
Adres : ulica Prof. Paraszkew Stojanow 5
          Rezerwacja tel  +359 596 24150
                            fax +359 596 26103
   Uwaga :  Rezerwacji  dokonuje sie codziennie w godzinach 13:30 i 15:00
               okolo 2 tygodnie przed planowanym przyjazdem.
Dzis tam dzwonilam najpierw ciagle bylo zajete a potem sie okazalo, ze jest wlaczony sekretarz z godzinami w ktorych udzielaja informacji. Radze wyslac faks z prosba o rezerwacje zabiegow  w okreslonym terminie - zawsze mozna zrezygnowac.
Sanatorium znajduje sie  na poczatku Starego Miasta Pomorie  -do centrum Starego miasta jedzie sie  na prawo do sanatorium skreca w lewo - jest kierunkowskaz <kalni bani>. Na mapie Pomoria w kwadracie   -Q7
http://www.pomorie.org/site/index.php?a … mp;lang=bg
Mysle , ze ich uslugi beda tansze niz  te w hotelu 3*
Schorzenia ukadu ruchu i kostnego -zapalenia reumatyczne  i chroniczne stawow., degeneracja  i zwyrodnienie stawow- osteoporoza , osteochondroza ,stany pourazowe : po zlamaniach kosci,  zwichnieciach stawow, kontuzje. Choroby neurologiczne: neuryty , bole w plecach, dyskopatia,lumbago i ischias, neuralgie, paraliz dzieciecy, rekonwalescencja po Heinego – Medina,
Schorzenia ginekologiczne  i andronologiczne : zapalenia  i  nieplodnosc ,dermatologiczne: psoriasis vulgaris, sklerodermia / twardzina/, neurodermia, suche ekzemy,lysienie.
Choroby zawodowe: choroba wibracyjna, przciazenie konczyn
Choroby przemiany materii: podagra  i zatluszczenie

Ostatnio edytowany przez sikornik (27-06-2006 06:48:23)

#9 27-06-2006 10:18:08

Hrabia
Order Złotej Bakterii
Od: Biała Chorwacja
Reputacja :   

Lecznicze błota również można znaleść w miejscowości Bania, niedaleko Karlovo. Nie znam cen zabiegów leczniczych, ale korzystałem tam z ciepłych wód mineralnych w basenie do pływania (+33 stopni).
Nocleg tam można znaleść do 30 leva za dwójkę w klimatyzowanym pokoju z łazienką.

Balcic -- capitala de vara a românilor

Bałczik -- letnia stolica Rumunów

#10 27-06-2006 22:07:53

elka
Nowy użytkownik
Reputacja :   

Biuro Marco z Bielska-Białej organizuje wczasy w hotelu Pomorie, gdzie również wykonywane są zabiegi lecznicze

#11 27-06-2006 22:33:39

Megan
Nowy użytkownik
Reputacja :   

Policzyłam to sobie i nawet ceny w tym hotelu są całkiem przystępne smile  Pozostaje jeszcze do rozważenia kwestia, czy całą naszą czwórkę ( z małym dzieckiem) umieścić bezpośrednio "w błotach", czy też lepiej (czytaj atrakcyjniej dla pozostałych) będzie, gdybyśmy dojeżdżały... Ale to są szczegóły. Ważne, że ceny są do przełknięcia no i ogromnie dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi, to dla mnie bardzo duża pomoc, szczególnie, że szukając w sieci nie znalazłam żadnych konkretnych danych. Oczywiście skorzystam z podanych namiarów, jak tylko w sierpniu znajdę się w Bułgarii.
I jeszcze zapytam - czy ktoś z Was korzystał z takich terapii? Jak to wygląda w praktyce i czy faktycznie daje efekty? Moja teściowa twierdzi, że mojemu mężowi, gdy był dzieckiem, na liczne alergiczne problemy skórne pomagała tylko Bułgaria. Liczę, że nie tylko jemu awink

#12 28-06-2006 10:53:22

Niunia
* * * *
Reputacja :   

Dziękuję bardzo za informacje o Pomorie, zwłaszcza Sikornikowi:) Na pewno się przydadzą. W tym roku jedziemy do Bułgarii, bez pośrednictwa biura podróży i chcemy m.in. 2 tygodnie spędzić w Pomorie. Nie chodzi nam o wyjazd leczniczy, ale przy okazji chętnie skorzystałabym z kilku zabiegów. Nie będę nic rezerwować, po prostu pójdę do hotelu Pomorie, a przede wszystkim do Szpitala Uzdrowiskowo- Rehabilitacyjnego i zapytam. Może sobie poradzę, a jak nie to zostanie bułgarskie morze (solanka), słońce (solux), piasek (błota) i mąż-masażysta - też będzie fajnie! Pozdrawiam

Są wakacje!!!!

#13 28-06-2006 11:13:19

sikornik
Moderator

No tak ja napisalam ogolnie , ale teraz juz wiem , ze chodzi o alergie.
Powiem Wam , ze bylam wrecz zdziwiona gdy mi krewna meza opowiadala , ze przed laty spedzila w sanatorium kolo Wlasu z dzieckiem pol roku gdy po skomplikowanym zlamaniu nozki stwierdzono w pewnym momencie  gnicie kosci. Nie wypytywalam jakie zagiegi czy kapiele stosowano , ale dziecko wyzdrowialo.
  Interhotel Pomorie, ktory proponuje Marco znajduje sie   w starej czesci miasta  i do atrakcji wszedzie jest blisko , ale cena noclegow  dla czworki juz jednak bedzie dosyc wysoka.. Jest jescze jedna mozliwosc . Mozna wynajac tansze kwatery prywatne w poblizu  hotelu dla calej rodziny  i korzystac tylko z zabiegow w hotelu..   Co do efektow leczenia – ja sama rozminelam sie z pobytem  w sanatorium  , Przed laty lekarz zamierzal mnie wyslac do Pomorie  ale wlasnie zaczelam nowa prace i  zrezygnowalam,  Z opowiadan  wiem , ze solanka / bloto/ pomaga i to bardzo   zwlaszcza przy alergiach. Zreszta w watku o dzieciach Iza opisywala swoje dlugie doswiadczenia wlasnie przy leczeniu alergii.Nawet pisze , ze najpierw jezdzila z synem a teraz z wnukiem .  Ona  korzystala  z kwater  w Sarafowo  gdzie plaza zawiera rowniez  solanke , a  zabiegu wykonuje sie samemu poprostu trzeba  wytarzac sie w piasku.  poczekac az wyschnie  , wyplukac w morzu  i powtorzyc.  Z biegiem lat gdy juz pewnie zaliczyla te wszystkie sanatoria wyprobowala  i ten najproszczony sposob .  Bardzo wielu Bulgarow to praktykuje i pomaga.Warto przeczytac jej wypowiedzi.

#14 28-06-2006 22:32:45

Megan
Nowy użytkownik
Reputacja :   

No właśnie koszty chciałabym jak najbardziej zminimalizować, ale i taknie wydają się przerażające. Aczkolwiek wolałabym na pewno zapłacić mniej za kwaterę a zostawić więcej pieniędzy na przyjemności smile Lubię wiedzieć, na co mam się przygotować, dlatego na pewno postaram się tam podjechać w tym roku i zrobić rekonesans, może wypytać o szczegóły. A te plaże, na których solankowała się Iza, są ogólnodostępne, czy też na terenie uzdrowiska?

I bardzo Ci dziękuję za pomoc smile Jeszcze raz awink

#15 29-06-2006 10:30:03

sikornik
Moderator

Ciesze sie , ze moge Ci pomoc informacja. Solanki ciagna sie z obydwu stron Pomorie  - do dzielnicy Burgas Sarafowo i z drugiej strony prawie do kampingu Acheloy . To po prostu sa  plaze  ogolnodostepne uprzedzam wrecz brzydkie , bo czarne i gruboziarniste. Kiedy planujesz wyjazd?

#16 04-07-2006 13:50:09

Megan
Nowy użytkownik
Reputacja :   

W tym roku jedziemy do Bułgarii w sierpniu, od 16, ale tak turystycznie, do Słonecznego Brzegu a właściwie Neseberu. Ale kiedy dowiedziałam się o tych błotach, postanowiłam się rozejrzeć przy okazji tego wyjazdu i w przysżłym roku pojechać na trzy tygodnie, już w celach leczniczych. Dlatego tak wcześnie szukam informacji - chciałabym w te miejsca, które podawałaś, pojechać i rozejrzeć się. Chodzi mi głównie o infrastrukturę, jak najlepiej załatwić spanie itd - będę z malutkim jeszcze dzieckiem, synek ma teraz roczek. A może przy okazji parę seansów też zaliczyć? smile

#17 11-07-2006 14:36:26

sikornik
Moderator

Gdy juz dotrzesz do sanatorium w Pomorie, rowniez sie  rozejrzyj  za kwaterami  w poblizu. Czytalam takie oferty ,w ktorych byla informacja ,ze blisko do sanatorium.  Jak trafie na podobna oferte to podrzuce  adres tu w watku.

#18 12-07-2006 09:45:13

Niunia
* * * *
Reputacja :   

Mam takie może głupie pytanie... Jeżeli pójdę sobie na spacer wybrzeżem od Pomorie zarówno w prawo, jak i w lewo (w stronę Burgas i w stronę Neseberu) i zobaczę czarniawą plażę to mogę się tarzać w tym piasku? smile To znaczy wiem, że mogę, ale czy to będzie tarzanie zdrowotne?

Są wakacje!!!!

#19 13-07-2006 08:21:44

sikornik
Moderator

Bardzo sluszne pytanie ! Gdy zobaczysz na plazy wytarzanych  w  piaseczku - znaczy jestes na miejscu. Nigdzie i nigdy nie  spotkalam sie tym , ze ta pomoryjska solanka przedozowana moze zaszkodzic lub wywolac efekt odwrotny w przeciwienstwie  do blota w uzdrowisku Bania ,o ktorym wspomnial Hrabia .

#20 13-07-2006 10:11:27

Niunia
* * * *
Reputacja :   

Ok, dzięki. Jak wszystko dobrze pójdzie, to jak wrócę opowiem o tarzaniu na forum... To będzie początek sierpnia... Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za informacje.

Są wakacje!!!!

#21 07-08-2006 22:27:21

Niunia
* * * *
Reputacja :   

Witam! Wróciłam, ale się nie... tarzałam. Plan był taki, że tydzień spędzamy w Sozopolu, a kolejne dwa tygodnie w Pomorie. Nie mielimy żadnych rezerwacji, chcieliśmy pojechać i wybrać miejsce które nam się spodoba. Przeznaczyliśmy sobie jeden dzień na poszukiwanie kwater. Wjechaliśmy autobusem do Pomorie - szkielety budujących się wielkich hoteli, jakieś zaniedbane hurtownie czy fabryczki, brzydko... Autobus jedzie dalej - stare miasto. Wysiadamy. Bardzo brzydko. Nerwowo zmierzamy w stronę centrum, wąskie uliczki. Brzydko. Docieramy do plaży - ładna... Po drodze mijamy hotele Pomorie i George. Wokół opuszczone domy, brzydko. Deptak. Zawracamy, idziemy coraz szybciej, z przystanku odjeżdża właśnie autobus do Burgas. Musimy wyglądać rozpaczliwie, bo kierowca się zatrzymuje. Wsiadamy. Nawet nie obejrzeliśmy się za siebie. Następne dwa tygodnie  spędziliśmy w Czernomorcu. O właściwościach błota nic więc powiedzieć nie mogę smile

Ostatnio edytowany przez Niunia (07-08-2006 22:55:51)

Są wakacje!!!!

#22 17-08-2006 16:40:49

kaja-krk
*
Od: Krk
Reputacja :   
Serwis

Błota na serio pomagają... Leczą np. alergie skóry- uczulenie na alkohol w kosmetykach oraz alantoinę... Czemu akurat wypisałam te dwa schorzenia...? Bo na tysiąc procent wiem, że w tych przypadkach to działa... Rezultat widziałam na własne oczy... smile

MISS BALCHIK 2006!!! king

Stopka forum