Nie jesteś zalogowany.

• Forum
  •  » Turystyka
  •  » Komary, skorpiony, pająki, meduzy, węże, rekiny i inne dziadostwo???

#1 29-06-2004 21:54:04

niezawodny
* * * * *
Od: Kraków
Reputacja :   

Komary, skorpiony, pająki, meduzy, węże, rekiny i inne dziadostwo???

A jak wygląda realne zagrożenie w Bułgarii???;
a) na lądzie; skorpiony, pająki, stonogi, węże...
b) w morzu; meduzy, pijawki, rekiny...
c) w powietrzu; komary, muszki, nietoperze...

Czy trzeba zabrać ze sobą z Polski jakieś środki na w/w paskudy???
Pytam serio bo życie masę niespodzianek niesie ze sobą...

sfinx audaces fortuna invact

#2 29-06-2004 23:02:09

Quendi
* *
Od: Łomianki
Reputacja :   

Re: Komary, skorpiony, pająki, meduzy, węże, rekiny i inne dziadostwo???

Odp:
a) skorpiony- widziałam tylko suche
    pająki - są jak wszędzie, nie ma tam jakiś gatunków groźnych dla turysty,opalającego sie na plaży smile
    stonogi - też są, ale kto by się bał takiego maleństwa
    węże - nie spotkałam :/
b) meduzy - są i jak akurat jest po sztormie bądz po wietrznej pogodzie, zdarza się, żę słabsze osobniki tzn. martwe są wyżucane na plażę, bądź pływają przy brzegu. Natomiast na głębszych wodach występują osobniki znacznie większe i parzące...ale ogólnie nie ma się czego bać smile
   pijawki - nie spotkałam,  choć były takie malutkie pod skałami ( jeśli się ją ruszyło)
   rekiny - takowe nie występują w morzu Czarnym
c) komary - są, podobne do polskich
   muszki - też są i czasami bardzo naprzykrzają się na plaży, ale to zależy sama nie wiem od czego smile
  nietoperze - są takż, ale krzywdy raczej nie robią

Najlepiej wziąść ze sobą jakąś maść na ukąszenia, bądz poprostu na kompry i tym podobne instkty

Pozdrawiam smile

#3 29-06-2004 23:05:18

bulgar
* * * *
Od: Sofia
Reputacja :   

rekin czrnomorski ma dlugosc 2m(najwieksze egzemplarze). Jest bardzo smaczny i mozna go sobie zmowic prawie wszedzie na wybrzezu. Dzisiaj sobie kupilem z Billa w Sofii i 2 porzadne kotlety kosztowaly 4,50lv. Mozesz go tutaj sobie zobaczyc na obrazku:
http://www.spearfish.org/content.php?article.56

...nie atakuje ludzi

Komary sa wieczorem, ale pamietam ze w PL, nad Wisla dostalem o wiele wiecej niz nad morzem w BG.

Skorpiony sa tez za rzadkie, male i nie maja mocna trucizne. Trymalem w renku.
Weze sa, ale tez jakos nie jak duzo jak w Grecii, w zeszlym roku widzialem malutkiego, ale uciekl.

Pajaki, stonogi... to samo.

Meduzy: pod koniec sierpnia i we wrzesniu wystepuja duze meduzy, ktore parza, podobnie jak pokrzywa. Nie slyszalem zeby ktos umarl.

Nietoperze sa.

Srodki mozesz sobie kupic z supermarketu w centrum Kranewa, naprzyklad "OFF".

Uwaga: Najbardziej niebezpieczne w BG jest same morze. Czesto wystepuja DUZE fale i wtedy ratownicy nie wpuszczaja nikogo. Na kazdej strzezonej plazy przy punktach ratownikow sa flagi, ktore oznaczja stan morza. Kolory sa jak na swiatlach ulicznych. Uwarzajcie na zolta flage! Morze mozna wygladac spokojnie, ale mozliwe ze ciagnie pod woda do srodka!!!

#4 29-06-2004 23:12:36

Quendi
* *
Od: Łomianki
Reputacja :   

Bulgar zwracam honor smile
Naprawde nie miałam pojęcia, że w morzu Czarnym są rekiny...
Za moję niedoinformowanie przepraszam

Pozdrawiam

Ps.
To nie ma już flagi kolorów: czerwony - uwaga! , czarny - zakaz zażywania kompieli???

#5 29-06-2004 23:22:19

niezawodny
* * * * *
Reputacja :   

Bulgar!
Ale ten rekin coś go zapodał na linku to sympatycznie nie wygląda...
Ja też wolałbym go sam zjeść niż odwrotnie...
A co do rekinów w Morzu Czarnym to mam pytanie; dlaczego właściwie nie ma tam rekinów-ludojadów, takich jak w całym Morzu Śródziemnym?
W końcu Morze Czarne łączy się ze Śródziemnym a czytałem że najadalej odnotowany atak rekina miał miejsce 160 km w górę rzeki w Iranie!!!
A skoro do rzeki może taka gadzina przepłynąć to i Dardanelle + Bosfor sforsuje... Na pewno nigdy nie widziano Rekinów Białych lub Tygrysich itp. w Bułgarii (Morzu Czarnym)???

#6 29-06-2004 23:44:24

bulgar
* * * *
Od: Sofia
Reputacja :   

flagi juz sa jak swiatla uliczne, kiedys byly biala, czerwona, czarna, teraz zielona zolta, czerwona

Nigdy w morzu czarnym nie bylo napadow. Bosfor jest za cieniutki, i ponizej 100m nie ma tlenu, a te biale rekiny lubia glebokosc. Oprocz tego procent slonosci jest dosc niski - 17%, w porownaniu z Adryatikem - 35%

#7 23-07-2004 15:39:47

Wishbone
Gość

Hi guys,

Sorry to post in English, it's a shame that I don't speak any Polish, but at least i can get the idea what you're talking about...
I am the webmaster of www.spearfish.org

I assume you are worried about some of the members of the local fauna. Here's what I can add:
Sharks - there are two types of sharks in the Black sea, members of the same family. Both are absolutely harmless for humans. They eat crabs and small fish. In the summer they occupy depths of <30m. So you are safe! There are NO White or Tiger sharks in the Black sea.
Jelly fish - all seas have jelly fish and so does the Black sea. None of them is particularly dangerous to humans, except if you are highly allergic. Avoid touching them and then touching any sensitive parts of your body. If you're stung, there will be tolerable burning sensation and the burnt areas may become red, but that would pass in few hours. Wash your hands and the burnt places throughly and apply vinegar, which is a natural antidote.
Scorpions - there is one type of small scorpion living in the southern parts of Bulgaria. But is particularly rare. I've personally never seen one... But if you by Murfy's worst law encounter one or get stung by one, they cannot harm humans. Nevertheless if the stung person is a small child or if you are allergic, visit a doctor.
"Stonogi" - there is one kind, found also in Greece and the other SouthEuropean countries that can be nasty and can be found around the Black sea coast. You can recognize it by size (they are quite big) the brown body and the yellow legs. I've seen few, but never have been bitten. They come out at night and would not attack you except if you step or touch them by accident. Consequnces are similar to the ones with the scorpion.
Regarding the other bugs - just as everywhere. smile
Snakes - there are 2 types of poisonous snakes in Bulgaria. They will attack only if feel threatened. If you get bitten - immediately visit a doctor! If you have friends with you, killing the snake would be useful so the doctors can use only one antidote...

Oh, did I mention the lions?

You are absolutely safe!

Happy vacation in Bulgaria...

#8 23-07-2004 15:44:21

Wishbone
Gość

Just to add about the sharks than NO other type of sharks besides the local two types has EVER been recorded in the Black sea!
The water of the Black sea is too sweet for any other type of shark. They cannot survive in our waters, cause there is not enough salt. So no shark ever passes through the Bosphorus!

Cheers

#9 24-07-2004 21:32:56

Andala
* *
Od: Piła
Reputacja :   

thanks for such an explicit explanation. very useful yet somehow frightening...i'd never think about being stung by a scorpio, let alone a centipede in that region. wow, must have been doing something really important during biology classes awink anyway, i've got a question about the jelly fish: how much chance do i stand to see them in august around burgas? i recall that in poland the sea has occassionally been so loaded with those nasty creatures that it was impossible to get into the water. what's it like in bulgaria?

moje GG 1685653

#10 24-07-2004 22:25:38

skolo
* * * * *
Od: Warszawa
Reputacja :   
Serwis

dla nieanglojezycznych tlumacze co Wishbone napisal (nie doslowne, zeby nie bylo):

Czesc ludziska,

Przepraszam ze nie pisze po polsku tylko po angielsku , ale kojarze o czym mowicie, wiec dolaczam sie do dyskusyji. Jestem webmajsterem portalu www.spearfish.org

Zakladam ze wszyscy obawiacie sie o lokalna faune w Bulgarii. Oto co moge dodac ze swojej strony:

Rekiny - wystepuja dwa rodzaje rekinow w morzu czarnym, z tego samego gatunku. Oba sa zupelnie niegrozne dla ludzi. Zywia sie krabami i malymi rybkami. W lecie plywaja sobie na dlebokosciach kolo 30 metrow, wiec jestescie absolutnie bezpieczni. NIE MA ZADNYCH rekinow białych czy tygrysich w morzy Czarnym!

Meduzy - wszystkie morza takowe posiadaja, wiec takze i Czarne. Nie sa grozne dla ludzi, chyba ze jest sie strasznym alergikiem. Unikajcie dotykania ich a potem dotykania czulych alergicznie miejsc ciala. W miejscu oparzenia moze pojawic sie czerwony odcien skory, ktory przechodzi po kilku godzinach. Umyjcie rece i oparzona czesc ciala a potem obmyjcie octem, ktory jest naturalna odtrutka.

Skorpiony - w Bulgarii jest jeden rodzaj skorpiona, malutki i raczej rzadko spotykany. Jezeli jednak udziabie was to paskudztwo, ktorego ja sam nigdy nie widzialem tam, to nie obawiajcie sie - udziabanie nie jest grozne. Jezeli jednak jestescie alergikami lub skorpion udziabie malutkie dziecko - udajcie sie do lekarza.

"Stonogi" smile - jest jeden rodzaj widywany takze w Grecji i innych poludniowoeuropejskich krajach. Nad morzem Czarnym mozna znalezc takiego osobnika. Jest duzy, ma brazowe cialo i zolte nogi. Nigdy nie spotkalem sie z ugryzieniem czlowieka. W przypadku udziabania ( tylko jak nastapicie niechcacy itp ) postepowac jak ze skorpionem.

Co do innych robali - tak jak wszedzie.

Wężes - sa dwa rodzaje kąśliwych toksycznych węży w Bułgarii. Zaatakuja tylko w przypadku bezposredniego zagrozenia. W przypadku udziabania udajcie sie natychmiast do lekarza! Jezeli jestescie z przyjaciolmi to zabicie weza bedzie dobrym rozwiazaniem - doktor bedzie musial podac tylko jedna odtrutke awink

O, czy wspomnialem juz o lwach?

Jestescie absolutnie bezpieczni

Milych wakacji w Bulgarii!

Nie ma mnie / workin` / busy itp...
Gadu: 1841841

#11 24-07-2004 23:01:49

niezawodny
* * * * *
Reputacja :   

Potwierdzam informacje anglojęzyczne z autopsji; nie spotkałem rekinów ani skorpionów, były natomiast meduzy, niektóre całkiem spore, ale tylko sporadycznie i nie wyglądały na groźne. Stonogi natomiast są, choć nie wiem czy myślimy o tym samym bo dla mnie każdy robal co mam więcej niż 10 nóg to stonoga...

Natomiast z tymi lwami i niedźwiedziami to trzeba uważać po drodze w Rumunii.
W miasteczku Sinaia w Karpatach Południowych, tuż za przełęczą Predeal (po stronie wołoskiej) spotkałem dwóch Rumunów którzy żyli z fotografowania się turystów z lwem (jeszcze malutkim) i niedźwiedziem brunatnym (wielkości smoka). No ale to było przy zamkach Peles, w Rumunii a tu jest Bułgaria... smile ale należy zachować czujność bo licho nie śpi.

#12 24-07-2004 23:03:43

Wiewióra
* * * *
Reputacja :   

A jak wyglada sprawa z komarami ?? Tak samo dokuczliwe jak w Polsce ??

Wyglada na to ze w tym roku znow pojawie sie w Sozopolu smile

#13 25-07-2004 00:26:05

niezawodny
* * * * *
Reputacja :   

Komary spotkałem tylko w Sinemorcu a to z uwagi na fakt iż rzeka wpływa tam leniwie do morza - idealne siedlisko dla komarów. Mój apartament miał moskitiery, więc problemu nie było, poza tym zauważyłem że te komary dziobały jakoś tak między 19.00 a 21.00 a więc bardzo krótko. W innych miejscach wybrzeża komarów nie widziałem.

#14 29-07-2004 14:48:35

Wishbone
Gość

Andala,

Nothing to be frightened of. Once again I should mention that the scorpion is EXTREMELY rare. For thirty years I saw only one of them as a schoolboy, brought to me by a friend who found it near the border with Turkey. We took it to the Natural Hystory Museum and the guys there were quite happy they got an alive one. So once again - don't worry about the scorpions at all!

About the "stonogi" (almost the same name in Bulgarian), just don't step on them or try to catch them. The effect I hear is a bit worse then being stung by a bee or a wasp...

About the jellyfish - you can find them everywhere. There are rare cases, after a storm that lasted several days, when the current can bring lots of jellyfish in closed coves or small bays. In that case it might get unpleasant, but you can simply go to another, more opened beach and you'll be OK.
And don't worry about being stung, the stinging occurs only in the sensitive parts of the boddy, so I'd rule out kissing or sitting on jellyfish from your vacation plans.. You can even touch them and you won't feel anything with your hands. Just rinse your hands before touching any sensitive areas... If that happens, there will be stinging feeling, but nothing really painfull, for about an hour or something. The vinegar helps a lot - apply it on the stung areas and you;ll be OK in no time. Now the feeling depends on how sensitive your skin is. I guess I'm rough as a shoe sole since as a spearfisher I happened to dive in a sea of jellyfish (during the spawning season - before July) and feel absolutely nothing besides some itching...

The moskitos - yeah, there are moskitos. If your apartment is near fresh water (river, pond) or in the forest, there will be more of them. If you are camping on the beach, the only time you have to worry is around 20:00. Around that time the breeze turns (during daytime the breeze blows from the sea, and at night - from the land) due to the change of the land temperature. Right during the time of the change, there is no wind and the moskitos can come out... In every drugstore there are all kinds of moskito repellents you can use against them. 

As I understand from one of the previous posts someone got photographed with lions in Romania? That's nice.. smile Several years ago gypsieas were roaming the Bulgarian resorts with dancing brown bears, but after an initiative from the French actress Brigitte Bardot (spelling?), they were all moved to a reserve... Now all you can find is an occasional tatooed girl with a huge python for you to take a photograph with. Those are pretty harmless too, I swear. I gave one of them snakes a big kiss on the mouth once and she didn't jump on me even though my breath wasn't in its prime after few drinks. The tattoed girl took it much more personally, I think.

Cheers and many thanks to Skolo for the translation!

#15 29-07-2004 15:28:39

Wawo
Moderator
Od: Gliwice
Reputacja :   19 
Serwis

JA tyle lat jeżdze do bg w wodzie spotkałem sie tylko z meduzami, rekiny są w morzu czarnym ale nie podpływaja za blisko brzegu nazywaja sie Akua i jezeli nie bedziesz pływac na pełnym morzu to nic ci sie nie stanie, jezlei chodzi o węze to kilka lat temu chyba 2 widizałem żmije zygzakowata:P no ale to raz widizałem wiec chyba nie duzo ich tam, komary sa jak wszędzie, duzo tez jest os i tym podobnych owadów, pajaki tez sa.

...:::Bbbuuulllgggaaarrriiiaaa Rrruuullleeezzz:::...
96 97 98 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14
                       Galeria Mojej Kolekcji

#16 29-07-2004 22:59:15

niezawodny
* * * * *
Reputacja :   

Wishbone!
Fajnie piszesz, tylko szkoda że po angielsku a tak w ogóle to where are you from??? smile
pozdrowionka

P.S. temat zagrożeń zawsze mnie intrygował, oczka mi się otworzyły po Szczękach Spelberga...Z białymi rekinami (Carcharodon Carcharias) nie ma zmiłuj...

#17 30-07-2004 01:25:45

Andala
* *
Reputacja :   

cheers for the reply wishbone! IOU!

a teraz odciaze troche skolo z tlumaczeniem, niech sie chlopak na urlopie skupi awink

post wishbone'a:

nie ma sie czego bac. jeszcze raz powtarzam, ze skorpiony sa strasznie rzadkie. w ciagu 30 lat widzialem tylko jednego, kiedy bylem jeszcze w szkole, kumpel przyniosl takiego, ktorego znalazl kolo granicy tureckiej. zabralismy go do muzeum historii naturalnej, gdzie ucieszono sie, ze dostali zywy okaz. wiec, jeszcze raz, nie martwcie sie o skorpiony!

jesli chodzi o stonogi (po bulgarsku prawie tak samo sie nazywaja), po prostu nie nadepnijcie na nie, ani nie probujcie ich lapac. slyszalem, ze ugryzienie jest troche gorsze od uzadlenia pszczoly lub osy...

jesli chodzi o meduzy-mozna je znalezc wszedzie. tylko sporadycznie sie zdarza, ze po kilkudniowym sztormie prad nanosi duzo meduz do zamknietych basenow lub malych zatoczek. w takim przypadku moze byc nieprzyjemnie, ale wystarczy po prostu pojsc na inna, bardziej otwarta plaze i bedzie dobrze.

i nie martwcie sie o poparzenia, swedzenie wystepuje tylko we wrazliwych miejscach ciala, wiec wykluczylbym calowanie lub siadanie na meduze z planow wakacyjnych...mozna je nawet dotknac, a nic sie nie poczuje na rekach. po prostu nalezy umyc rece przed dotykaniem wrazliwych miejsc...jesli sie tak zdarzy, bedzie pieklo, ale niebyt bolesnie, okolo godziny. bardzo pomaga na to ocet-nalezy nalozyc na poparzone miejsce i przejdzie szybciutko w zaleznosci od tego jak wrazliwa ma sie skore. wydaje mi sie [wishbone'owi], ze jestem tak twardy jak podeszwa poniewaz jako harpunnik (lub polawiacz merlinow?) nurkowalem w morzu meduz (w okresie rozrodczym - przed lipcem) i nie poczulem niczego oprocz drobnego swedzenia...

komary-taa, sa komary. jesli ma sie kwatere kolo swiezej wody (rzeki, stawu) lub w lesie, bedzie ich wiecej. jesli sie obozuje na plazy, to trzeba sie martwic okolo 20. bo wtedy zmienia sie wiatr (w dzien wieje od morza, w nocy od ladu ze wzgledu na zmiane temperatury). w czasie tej zmiany nie ma wiatru i komary wylaza, ale w kazdej aptece mozna kupic srodek przeciwko komarom.

jak zrozumialem z poprzednich postow, ktos sie sfotografowal z lwami w rumunii? to milo...kilka lat temu cyganie krazyli po bulgarskich kurortach z tanczacymi niedzwiedziami brunatnymi, ale po inicjatywie francuskiej aktorki brigitte bardot, zostaly wszystkie przeniesione do rezerwatow...teraz mozna jedynie czasami zobaczyc wytatuowana dziewczyne z wielkim pytonem, z ktorym mozna sie sfotografowac. ale one tez sa raczej nieszkodliwe, daje slowo. dalem kiedys takiemu wezowi calusa w pysk, a on sie na mnie nie rzucil chociaz moj oddech nie byl pierwszej jakosci po kilku glebszych. mysle ze bardziej do siebie wziela to ta wytatuowana dziewczyna.

pozdro i wielkie dzieki dla skolo za tlumaczenie

moje GG 1685653

#18 30-07-2004 11:20:09

skolo
* * * * *
Od: Warszawa
Reputacja :   
Serwis

skupiam sie od momentu zarejestrowania na forum awink dzieki Andala, cheers Wishbone ( bone-thugs-n-harmony connected? awink)

Nie ma mnie / workin` / busy itp...
Gadu: 1841841

#19 03-08-2004 16:47:52

Andala
* *
Reputacja :   

hmmm wlasnie sie dowiedzialam, co mnie dosyc martwi, ze w bulgarii jest mala inwazja meduz, przynajmniej w okolicy burgas sad

moje GG 1685653

#20 27-02-2010 13:46:51

alka129
Nowy użytkownik
Od: kRAKÓW
Reputacja :   

Ja także wybieram sie w te wakacje do Bułgarii (okolice Burgas). Jadę tam pierwszy raz i trochę się obawiam własnie tamtejszymi stworzeniami zyjącymi w okolicach morza i plaży.
Czy sa jakieś konkretne gatunki zwierzat zagrazające tam podczas pobytu??

#21 27-02-2010 15:49:45

łysy
Order Złotej Bakterii
Od: Silesia City

Najbardziej to trzeba obawiać się mamutów i pijaczków.

#22 27-02-2010 16:40:21

gutek81
Order Złotej Bakterii
Od: Poznań
Reputacja :   
Serwis

alka129 napisał/a:

Ja także wybieram sie w te wakacje do Bułgarii (okolice Burgas). Jadę tam pierwszy raz i trochę się obawiam własnie tamtejszymi stworzeniami zyjącymi w okolicach morza i plaży.
Czy sa jakieś konkretne gatunki zwierzat zagrazające tam podczas pobytu??

jak jedziesz w sierpniu lub później to tylko i wyłącznie meduzy.
w razie czego: amoniak - uryna awink

--=Made In Bulgaria=--

#23 27-02-2010 19:01:55

alka129
Nowy użytkownik
Od: kRAKÓW
Reputacja :   

Właśnie w sierpniu, na kolonię.
dzięki za odp. awink

#24 12-07-2010 15:46:04

dżek
* * * * *
Od: Kazimierz D./Puławy/Końskowola
Reputacja :   13 

A jak w tym roku z komarami i innymi gadami, typu meduzy itp.?

Bulgaria Forever!

#25 12-07-2010 19:07:54

gutek81
Order Złotej Bakterii
Od: Poznań
Reputacja :   
Serwis

niestety są sad
i komarów sporo i meduz w wodzie.

--=Made In Bulgaria=--

• Forum
  •  » Turystyka
  •  » Komary, skorpiony, pająki, meduzy, węże, rekiny i inne dziadostwo???

Stopka forum