Nie jesteś zalogowany.

• Forum
  •  » Turystyka
  •  » kościoły rzymsko katolickie na wybrzeżu BG

#26 23-05-2006 15:06:49

bulgar
* * * *
Od: Sofia
Reputacja :   

Re: kościoły rzymsko katolickie na wybrzeżu BG

Inna ciekawostka:

Teraz w samym centrum Sofii w odleglosci njewyzszej od 150m jest katedra prawoslawna, wielki meczet, przepiekna sinagoga i juz katedra katolicka. Fajnie nie?Mozna to wszystko zobaczyc w Google Earth.

Tez niedawno pisano ze prezydent Sofii - Bojko Borisov przygotowuje niesamowite wielokosztowne show na 31.12.2006 (wtedy Bulgaria ma wejsc do Unii) - laserami beda polaczone szczyty cerkwi, kosciola, meczetu i sinagogi.

#27 23-05-2006 15:29:30

jacky
* * * * *
Award: Ostrzeżenie
Od: Dąbrowa Górnicza, Reden
Reputacja :   

Tak to wtedy odbierałem, bali się wtedy Bułgarzy oficjalnie na ten temat rozmawiać...
A informacja była dezinformacją...
Co teraz jest normalnością, wtedy przed laty nią nie było...
Było, minęło, zatem powiadam nie tylko ja - Alleluja i do przodu !!

... Bananland "on live"  ...     banned     

#28 23-05-2006 15:55:38

bulgar
* * * *
Reputacja :   

No wlasnie!!! Alleluja!!!

Inna ciekawostka:
Bulgarzy bali sie, bo w latach 50-ych 60-tych bylo tak ze bylo latwo wpasc do obozu koncentracyjnego Belene i inne tylko przy wspomnieniu imienia Jezusa. Tam w tych obozach trzeba bylo nosic kamienie albo torby z trupami zabitych nigdy-niesadzanych ludzi z inteligencii, popowie, muzulmanie, prawoslawni, katolicy itd. Jezeli wrocimy jeszcze troche do tylu w historii, mozna zauwazyc ze przed 1945 narod Bulgarski byl mocno wierzacy. Az tak mocno, ze zachowal swoja religie w ciagu 500lat niewoli tureckiej!!!

#29 23-05-2006 16:07:28

matikk.kmn
* * * * *
Award: Żółta Kartka
Reputacja :   

Mam pytanie. Wiecie może gdzie są jakieś kościoły Rzymsko katolickie w Słonecznym Brzegu, Świętym Włazie, bądź w najbliższych okolicach??

sun Bye, bye, bye Bulgaria placz sun

#30 23-05-2006 16:08:11

matikk.kmn
* * * * *
Reputacja :   

Będę bardzo wdzięczny...

#31 23-05-2006 16:29:02

bonsai
* * * * *
Od: Katowice
Reputacja :   

A ja troszkę przewrotnie zapytam o meczety na tymże wybrzeżu?

Oj jak tęskno za cieplutkim morzem...

#32 23-05-2006 16:52:30

bulgar
* * * *
Reputacja :   

Najblizszy - Burgas - 35km od Slonecznego, powiedzmy 38km od Sw. Vlas. A gdzie dokladnie w Burgas to napisane w poprzednich postach.

P.S. Ciekawie jakby wygladal kosciol plazowy? Albo na wodzie? Mozna wymyslec i jakis turystyczny - nadmuchany...

#33 23-05-2006 19:54:55

matikk.kmn
* * * * *
Reputacja :   

bulgar napisał/a:

Najblizszy - Burgas - 35km od Slonecznego, powiedzmy 38km od Sw. Vlas. A gdzie dokladnie w Burgas to napisane w poprzednich postach.

P.S. Ciekawie jakby wygladal kosciol plazowy? Albo na wodzie? Mozna wymyslec i jakis turystyczny - nadmuchany...

Ale ty to mowiles o meczecie czy o kosciole rzymsko-katolickim??

#34 25-05-2006 16:43:34

bulgar
* * * *
Reputacja :   

matikk.kmn napisał/a:

Ale ty to mowiles o meczecie czy o kosciole rzymsko-katolickim??

O kosciole katolickim. Nie wiem gdzie sa meczety w poblizu. Moze gdzies w Burgas. Ogolnie duzo meczetow jest w poludniowej Bulgarii. A cerkwie sa wszedzie, tak samo jak koscioly w Polsce... no moze i troszke mniej.

Dla tych co nie wiedza (bo tacy sa): cerkiew to kosciol prawoslawnych chszescian, prawie wszystko jest to samo jak w rzymo-katolickim, bo obie czerpia natchnienia z tej samej ksiazki - Biblia. Jednak sa roznice, ale wedlug mnie nie az tak smiertelnie duze zeby nie mozna bylo sie pomodlic, szczegolnie w trakcie wakacii i spedzac sporo czasu w poszukiwaniu kosciola katolickiego, gdzie i tak nic nie zrozumiecie, bo wszystko bedzie... po bulgarsku. Szczegolnie polecam posluchania choru meskiego w cerwi prawoslawnej. Zazwyczaj mozna trafic na chor rano w niedziele, albo na swietach.

#35 25-05-2006 20:38:57

niezawodny
* * * * *
Od: Kraków
Reputacja :   

Witaj Toma / bulgar - kope lat cię tu nie było!

sfinx audaces fortuna invact

#36 26-05-2006 12:20:12

bonsai
* * * * *
Reputacja :   

bulgar napisał/a:

A tu proszę już ktoś na to wpadł...  smile

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ … 70437.html

#37 02-06-2006 12:53:59

bulgar
* * * *
Reputacja :   

niezawodny napisał/a:

Witaj Toma / bulgar - kope lat cię tu nie było!

Hej, niezawodny. Milo cie widziec. Jeszcze zagladasz w to forum? Gdzie na wakacje w tym roku?

Pozdrawiam

#38 02-06-2006 13:17:11

bulgar
* * * *
Reputacja :   

Wazna wiadomosc dla katolickich turystow:

Przypadkowo dowiedzialem sie rozmawiajac z popem (prawoslawny ksadz), ze na Sobór Watykański II zdecydowano ze juz kosciol katolicki i prawoslawny sa bardzo blizkie i juz mozna sie modlic wszedzie i nawet mozna sie "oczyszczac" (nie wiem czy to sie tak po polsku nazywa).

Takze juz katolikom wolno uzywac prawoslawnych cerkwi i na odwrot. Ten bulgarski pop mi powiedzial, ze jak byl niedawno w Krakowie to spokojnie sobie chodzil do katolickiego, bo tam wogole nie bylo prawoslawnej cerkwi i... nic mu sie nie stalo.

Pozdrawiam

#39 02-06-2006 13:23:45

Eва
Administrator
Od: Warszawa
Reputacja :   

Z tym "oczyszczaniem" to rozumiem, ze masz na myśli spowiedź? smile

Chyba zawsze można było się modlić wszedzie...

"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."
Khalil Gibran

#40 04-06-2006 08:36:18

bulgar
* * * *
Reputacja :   

No wlasnie spowiedz.

Modlenie sie w kosciele katolickim czy w cerkwi prawoslawnej jest to samo jakby uzywanie internetu z Window-sow czy z Linux-a.

Pozdrawiam

#41 04-06-2006 11:19:18

wlodek61
* *
Od: Sosnowiec
Reputacja :   

Modlić się można wszędzie,nawet w parku.Chodzi jednak o to czy Msza Św.w cerkwi będzie ważna.Postaram się dowiedzieć i dam znać.

#42 04-06-2006 14:15:46

bonsai
* * * * *
Reputacja :   

Msza bezie ważna, tylko nie można przyjmować komunii. Jak na razie...

#43 11-06-2006 13:56:04

wlodek61
* *
Reputacja :   

Potwierdzam,Msza Św.będzie ważna.Nie można się notomiast spowiadać i przyjmować komuni.Jeżeli nie ma nawet cerkwi w pobliżu,to możemy się pomodlić i poczytać Pismo Św. Nie mamy wtedy grzechu,bo nie przekroczyliśmy świadomie i dobrowolnie zasad.

#44 11-06-2006 14:12:14

natasza
* * * * *
Od: Kraków
Reputacja :   

Mnie nie też nie przeszkadza czy to cerkiew czy kościół;bywałam na mszach protestanckich,u Babtystów,w synagodze,modliłam się w meczecie.
Ważne,że mamy taką potrzebę i umiemy uszanować zasady tam obowiązujące.
Np.u Protestantów podobają mi sie dwie sakiewki krążące podczas mszy:do jednej wrzucamy pieniądze na kościół,do drugiej na utrzymanie duchownego,który zresztą w tygodniu i tak pracuje.W kościele polskonarodowym podoba mi się spowiedź ogólna,bez konfesjonału smile

grzecznie odpowiadam,zaczynam z dużej litery,zaśmiecam forum,tańczę,piję wódkę i kradnę konie
awink

#45 11-06-2006 14:32:57

sikornik
Moderator
Od: Bulgaria
Reputacja :   26 

wlodek61 napisał/a:

Nie mamy wtedy grzechu,bo nie przekroczyliśmy świadomie i dobrowolnie zasad.

Dziesiec przykazan Bozych jest   takich samych w kosciele katolickim jak i prawoslawnym. Zasady dyktuja :  pop i  ksiadz.

#46 11-06-2006 19:16:23

marcin_jarzebski
Użytkownik
Reputacja :   
Serwis

Witam

W połowie lipca mam zamiar spędzić dwa tygodnie we Świętym Włazie to tak a propo
Dziekuje za informację o Kościele katolickim, jest to dla mnie bardzo wazne.

Co do przyjmowania sakramentów przez katolików w cerkwi prasoławnej:

- gdy w pobliżu nie ma kościoła katolickiego (subiektywna interpretacja terminu w pobliżu ale przyjmijmy że to bedzie około 50km) katolik ma powolenie aby w niedziele obowiązek bycia na Mszy Swiętej wypełnic w Cerkwi prawosławnej, ponieważ prawosławie tak jak katolicyzm uznaje 7 Sakramentów oraz Ofiarniczy charakter Mszy Św (Liturgii), oraz uznaje prawde o Transsubstancji (przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa).
- mozna przyjmowac sakramenty w cerkwii gdy nie ma mozliwości przyjąc w kosciele katolickim!
- przjmowanie Komunii w Cerkwi jest uznawane przez teologię prawosąłwne za tozsamez KONWERSJĄ! Zatem takie przjęcie Sakramentu jest NIEGODNE z katolickiego piktu widzenie poniewaz prowadzi do dysonansu!

Pisze to dla osób takich jak ja czyli traktujacych swoją wiarę powaznie i starający sie w miarę mozliwości zachowywać przpeisy prawa kanonicznego.

natasza napisał/a:

Mnie nie też nie przeszkadza czy to cerkiew czy kościół;bywałam na mszach protestanckich,u Babtystów,w synagodze,modliłam się w meczecie.
Ważne,że mamy taką potrzebę i umiemy uszanować zasady tam obowiązujące.
Np.u Protestantów podobają mi sie dwie sakiewki krążące podczas mszy:do jednej wrzucamy pieniądze na kościół,do drugiej na utrzymanie duchownego,który zresztą w tygodniu i tak pracuje.W kościele polskonarodowym podoba mi się spowiedź ogólna,bez konfesjonału

po pierwsze takie zachowanie świadczy o zagubieniu, Pani nie na ugruntowanej wiary i przez to myslnie definiuje poborznośc.
Po drugie protestanci nie mają Mszy tylko Nabożeństwa, niestety z katolickiego punktu widzenia ale nie tylko nabożeństwo protestanckie jest ...bezpłodne to znaczy nie ma mocy sprawczej. Modlitwa w meczecie i synagodze niestety może być tozsama z apostazja co jest niestety tozsame z wykluczeniem się z kościoła! Oczywiście wazne sa intencje ale w nie nie wnikam bo ich nie znam.
Spowiedz ogólna praktykowana w kosciłach starokatolickich (ale od 18 roku życia)  jest nadużyciem, ponieważ do wazności spowiedzi potrzebne są zal za grzechy, postanowienie poprawy oraz zadośuczynienie, spowiedz w konfesjonale ma ponaddto pozytywne stkutki psychologiczne!

Modlenie sie w kosciele katolickim czy w cerkwi prawoslawnej jest to samo jakby uzywanie internetu z Window-sow czy z Linux-a.

pozwolę sobie z Panem niezgodzić, gdyby to była cerkiew unicka która nota bene w Buiłgari istnieje (chyba około 15tyś wiernych) to tak!
Wtedy obrządek jest kwestią wyboru poniewaz istnieje widzialna jednośc i sprawowane sakramenty są godne! Mozna bez obaw przyjąć sakramenty u unitów i na odwróc unici w kosciele łacińskim!
Ale niestety cerkiew prawosławna jest w schizmie to znaczy sakramenty sprawowane tak są w 100% ważne ale niestety sprawowane niegodnie to znaczy bez łączności z księciem apostołów, nastepcą sw piotra - biskupem rzymu - czyli Papieżem!
Oczywiście jestesmy w jedności jesli codzi o Wiarę i Miłość i to jest wazne. Zatem nie jest grzechem modlenie się w Cerkwi ale powinniśmy powstrzymać sie od przyjmowania Sakramentów w Cerkwi prawosławnej

pozdrawiam

Sezon 2010!  Tani apartament dla całej rodziny zapraszam! Luksusowe wakacje za małe pieniądze tak to możliwe! Marina Cape zapraszam!

#47 11-06-2006 20:38:51

wlodek61
* *
Reputacja :   

Czy ktoś zna godziny Mszy Św. w kościele w Warnie?.

#48 11-06-2006 20:43:19

robert
* * * * *
Reputacja :   

brawo, jestem pod wrażeniem. dawno nie czytałem tutaj tak interesującego postu. o mały włos zgodziłbym się z całym tekstem gdyby nie to zakończenie z którego wychodzi lekki fanatyzm katolicki. taki brak tolerancji. "...sprawowanie niegodne..." chyba w tym momencie uraziłeś naszysh prawosławnych braci.
pzdr
ps. w warnie jestem regularnie na mszy polskojezycznej ( latem big_smile )
pzdr

I used to like winter

#49 11-06-2006 20:52:09

wlodek61
* *
Reputacja :   

robert napisał/a:

brawo, jestem pod wrażeniem. dawno nie czytałem tutaj tak interesującego postu. o mały włos zgodziłbym się z całym tekstem gdyby nie to zakończenie z którego wychodzi lekki fanatyzm katolicki. taki brak tolerancji. "...sprawowanie niegodne..." chyba w tym momencie uraziłeś naszysh prawosławnych braci.
pzdr
ps. w warnie jestem regularnie na mszy polskojezycznej ( latem big_smile )
pzdr

Więc poinformuj forumowiczów o godzinach mszy(najlepiej po polsku)

#50 11-06-2006 20:54:30

marcin_jarzebski
Użytkownik
Reputacja :   
Serwis

lekki fanatyzm katolicki. taki brak tolerancji.

nie, np: benedyktyni którzy we Francji przyjeli prawosławie i postanowili udsac się na góre  Atos zostali ...ochrzczeni....prawosławni niektórych autokefali nie mogą przyjmowac Komunii u katolików...

O ile u prawosławnych czy w Apostolskim Kościele Ormianskim czy u koptów można w wyjątach przyjowac komunie to np: u kościele asyryjskim wschodnim czyli nestoriańskim nie wolno! Nie wolno także u luteran czy anglikan , w żadnym wypadku a o innych wspólnotach protestanckich nie ma co gadać, oni nie mają praktycznie żadnych sakramentów!

pozdrawiam

Sezon 2010!  Tani apartament dla całej rodziny zapraszam! Luksusowe wakacje za małe pieniądze tak to możliwe! Marina Cape zapraszam!

• Forum
  •  » Turystyka
  •  » kościoły rzymsko katolickie na wybrzeżu BG

Stopka forum